Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği
Günümüz estetik anlayışında diş ve diş etlerinin bu bütünü sağlamada çok önemli bir yeri vardır. Artık insanlar yüz estetiğinde gülüş tasarımı da yaptırırarak daha iyi bir yüz estetiği elde etmenin peşindeler. Hasta güldüğü zaman ağız ve diş sağlığının görünen diş ve diş etleri için uygulanan bütün tedaviler Estetik diş hekimliğini oluşturmaktadir. Günümüzde ağız ve diş sağlığı tedavilerinde vazgeçilmez bir kriterdir. Diş rengindeki kompozit ve porselen dolgulardan , lamina ve tam seramik kaplamalara kadar çok geniş bir yelpazedir. Hastanın tedavisi bir bütün olarak estetik kaygıları da içericek sekilde planlama yapılır ve maksimum sonucu almak için hastaya özel tasarım ve planlamalar yapılır.

Metal Porselen Kaplamalar

Diş etinin altında çürükler oluştuğunda, dişte madde kaybı çok fazla olduğunda ya da kırık dişlerde kaplama uygulaması yapılır. Bu kaplamalar iki çeşittir. Metal alt yapılı kaplamalar ve metalsiz kaplamalar. Metal porselen kaplamalar diş eti çizgisinde gri görünen yansımalardan ve opak görüntülerinden kaynaklı olarak daha çok arka bölgelerde kullanılırlar. Metalsiz porselen uygulamaları daha çok estetik porselenler diye anılırlar. Doğal dişler ışığı geçirmektedirler. Metal porselen kaplamalar ise ışığı yansıtırlar. Bu da derinlik ve canlılık hissini ortadan kaldırır. Fakat günümüzde püskürtme tekniği ile çok ince metal alt yapılı porselen kaplamalar özellikle arka bölgeler için idealdir. Metal destekli porselenler diğer kaplamalara göre çok daha ekonomiktirler.

Zirkonyum Kaplama

Diş kaplamaları genellikle porselen kaplama şeklinde uygulanır. Diş kaplamaları metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır. Daha estetik bir gülüş isteğinde bulunan hastalar için diş hekimleri de daha estetik tedavi yaklaşımları uygulamaktadır. Bu estetik gereksinimler, diş hekimliğinde daha fazla estetik bir yaklaşım olan zirkonyum alt yapılı dişlerin tedavilerinde daha sık kullanılmasını gündeme getirmektedir. Diş yapımında kullanılan ve beyaz renkli bir madde olan zirkonyum, saf mineral halinin yerine zirkonya seramiği haline dönüştürülüp özel fırınlarda işlenmektedir. Zirkonyum kaplama, metal desteksiz kaplamalar grubundandır ve metal destekli kaplamalara kıyasla daha doğal bir görünüm sağlarlar.

Lamina Uygulamaları

Yaprak porselen adı ile de bilinen lamina porselen kaplama, estetik görünüm kuşkularını ortadan kaldıran, dişlerdeki kırılma ve deforme olma durumlarına göre özel olarak uygulanan ve dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselen diş tasarımlarıdır. Dişlerde minimal aşındırma ile uygulanan lamina diş kaplama, mükemmel hassasiyet ve uyumun yakalanmasını sağlar. Lamina porselen kaplama ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Diş görünümüne oldukça yakın olan porselen lamineler, ince bir yapıya sahiptir. Fakat oldukça dayanıklıdır ve kolay kolay kırılmazlar. Sağlam diş dokusunun en az oranda kaybedildiği yöntem olması açısından tercih edilen lamina porselen kaplama ile kaybedilen diş dokuları da tekrar kazanılabiliyor. Lamina uygulamaları günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Emax-Full Porselen Kaplamalar

Emax diş kaplama şu anda Dünya genelinde en çok tercih edilen estetik diş hekimliği tedavileri arasında sayılabilir. Laminate veneer (yaprak porselen), endokron, tam kron gibi bir çok estetik materyal emax ile üretiliyor. Empress-Full porselen kaplama olarak da bilinen emax diş kaplama, lityum disilikat cama dayanan ve kuvars, fosforoksit, lityum dioksit, alümina, potasyum oksit gibi maddelerden oluşan tamamen seramik bir diş kaplama tekniğidir. Emax empress bazlı seramik protezler, mükemmel ışık geçirgenliği, dayanıklılığı ve gücü sebebiyle oldukça sık tercih ediliyor. Estetiği sağlayan ışık geçirgenliği ve doğal dişe çok yakın olan ışık yansımalarıdır. Genellikle ön dişlerdeki kuronların ve kaplamaların üretimi için kullanılmaktadır.

Gülüş Tasarımı-Hollywood Smile

İnsanları etkileyici ve çekici kılan özelliklerin en başında güzel bir gülüş geliyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, insanların %45’i karşısındakinin göz, saç, kıyafet gibi özellikleri arasından ilk önce gülüşüne odaklanıyor. Bunun yanında yapılan araştırmalarda, etkileyici bir gülüşü olan kişilerin daha yüksek özgüvene sahip oldukları, iş ve aşk hayatlarında daha iyi imkanlarla karşılaştıkları belirtilmiştir. Peki insanlardaki bu ışığın sebebi nedir? ve neden onları bu kadar etkileyici buluruz? Diye soracak olursanız; cevap onların nefes kesici gülüşlerinde yatıyor. Başta normal yüz özelliklerine sahip olsalar da, iyi bir gülüş tasarımı onları adeta süper stara dönüştürüyor ve Hollywood gülüşleriyle ışıka saçıyorlar. Gülüş tasarımı-hollywood smile sizlerde kendine olan güveninizi geri getirebilir ve etrafınıza ışık saçabilirsiniz.

Beyazlatma

Diş beyazlatma tedavisinin kullanımında 4 farklı yöntem bulunmaktadır.
• Ev Tipi Diş Beyazlatma
• Ofis Tipi Diş Beyazlatma (Klinik ortamda)
• Tek Diş Beyazlatma (Kanal tedavili dişleri içten beyazlatma)
• Kombine Diş Beyazlatma (Ev+Ofis tipi beyazlatma)
Sizin için hangi tip diş beyazlatma yönteminin doğru olduğunu merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Eğer dişlerinizin rengi beyaza yakınsa ve birkaç ton açılmasını istiyorsanız sadece lazer tipi veya ev tipi beyazlatma yeterli olacaktır. Fakat dişleriniz sigara, kahve veya çaydan dolayı çok fazla koyulaşmış ise sizin için en etkili ve doğru diş beyazlatma yöntemi kombine beyazlatma uygulaması olacaktır. Tabi ki her şeyden önce size uygun diş beyazlatma yöntemine karar vermek için mutlaka muayene olmanız gerekir.

Hemen Ara