Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti, normal diş yapısının olması gerektiğinden farklı ve çapraşık olduğu durumlarda bunu düzeltmeye yönelik uygulamalar yapan diş hekimlerinin uzmanlık alanıdır. Ortodonti tedavisi normal diş yapısının farklı ve çapraşık olması durumunda bu problemin düzeltilmesi için ağız, diş, ve kafa yapısını detaylı olarak inceleyerek dişlerdeki çapraşık diş sorunlarını düzeltip, hastanın istediği dişlere kavuşmasını sağlayan bir tedavi biçimidir.Hastanın alt çenesinin gereğinden fazla ileride veya geride olması, iskeletsel bozukluklarının bulunması veya kişinin çene yapısında uyumsuzluk olması ortodontik sorunların oluşma sebeplerinden bir kaçıdır. Bu sorunların nasıl oluştuğuna gelecek olursak bunlara örnek olarak; çocuk yaşta biberonu ve emzikleri gereğinden fazla kullanmak, el tırnaklarını ya da parmakları emmek gibi durumlar ortodontik sorunların ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Çocuk yaşlarda meydana gelen süt dişlerinin erken veya geç kaybedilmesi de bu tarz ortodontik sorunlar ortaya çıkarabilir.

Ortodontik Tedavi

Ortodonti tedavisi bir kaç aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak hekiminizin sizi muayene ederek dişlerinizdeki uyumsuzluk, sıkışıklık ve çapraşıklık gibi sorunları fark ederek kişinin bu probleminin büyük olup olmadığı ve tedavi olup olmaması hakkında sizlere detaylı bilgi verir. Gerçekleşecek olan muayene esnasında ortodonti uzmanı kişinin ağzını ayrıntılı bir şekilde kontrol eder. Bu işlemin ardından ise hastanın tedavisi için nasıl bir tedavi yöntemi seçilmesi gerektiği hakkında en doğru bilgiyi aktarır. Daha sonra hazırlık aşaması başlar. Hazırlık aşamasında ortodonti için gerekli şartların sağlanması gerekir. Bu koşullar öncelikle hijyen olarak karşımıza çıkmaktadır. Ortodonti tedavisinde hijyen büyük önem arz etmektedir. Ağız içinde çürük olup olmadığı saptanmalı ve var ise kesinlikle tedavi uygulanmalıdır. Ağız bakımı sorunsuz bir şekilde yapıldıktan sonra hazırlık işlemi bitmiş olacaktır. Ortodonti tedavisi hazırlık aşamasının ardından planlama aşamasıyla ilerlemektedir. Ortodontistiniz ölçüm ve kontrollerini bitirdikten sonra hastaya tedavi seçenekleri sunmaktadır. Birden fazla seçenek olmasının nedeni ortodonti tedavisinin kişiden kişiye göre değişen bir tedavi yöntemi olmasıdır. Bu değişiklikler hastanın çene yapısına ve ağız yapısına göre değişkenlik göstermektedir.

Şeffaf Plakla Ortodontik Tedavi

Şeffaf plakla ortodontik tedavi esnasında hasta ve uzman hekim tedavi sonunda dişlerin nasıl olacağını üç boyutlu modellerde görmektedir. Daha sonra hasta ve hekim üretim onayı verirler. Böylece hastalara özel gülümseme tasarımını hekiminizle beraber yapabilirsiniz. Tedavi sonucunda istemediğiniz bir sonuçla veya süprizle karşılaşmaz ve hayal kırıklığı yaşamazsınız. Dişlerinizi bilgisayar ortamında düzeltip, istediğiniz tasarımı 3 boyutlu yazıcıdan çıkardıktan sonra üzerine esnek şeffaf plakla basılarak invisalign plakları üretilir. Her plak 0,5 mm düzeltilmiştir ve bu düzelen plağı dişlerinize geçirdikten sonra dişler de bu plağın içine girmeye zorlanarak dişlerin hareket etmesi sağlanır. Böylece dişler her plak değişiminde biraz daha fazla hareket eder.Bilgisayar ortamında ortaya çıkarılan bu modeller üzerinde dişlere bilgisayar simülasyonu ile istenilen hareketler verilerek hastanın isteğine göre bitim hali bilgisayar üzerinde belirlenmektedir.

Hemen Ara